Pracownia Tkaniny Artystycznej i Struktur Wizualnych

Dr Agnieszka Godszling

Pracownia Tkaniny Artystycznej powstała w 2002 r. i została zorganizowana przez prof. zw. dr hab. Ewę Marię Poradowską - Werszler. Od 2010 r. prowadzona była wspólnie z dr Agnieszką Godszling, która od 2017 r. samodzielnie kieruje pracownią.

Kształcenie studenta  w Pracowni Tkaniny Artystycznej i Struktur Wizualnych, sytuuje go w obszarach  dyscyplin sztuk plastycznych, dzięki którym poznaje techniki rękodzielnicze uaktywniające zmysł dotyku i wpływające na rozwój manualności. Ukierunkowanie studenta na potrzebę budowania struktur płaskich i przestrzennych o zróżnicowanej kompozycji plastycznej rozwija jego zdolności widzenia abstrakcyjnego, syntezowania, analizowania i interpretowania złożonych zjawisk wizualnych.

W Pracowni Tkaniny Artystycznej student realizuje własne koncepcje artystyczne w zakresie klasycznych technik tkackich, w tym: gobelin, kilim, kobierzec i sumak; malarskich wykonywanych w technice  gorącego batiku oraz techniką Shibori. Prowadzone są także eksperymentalne działania  twórcze z miękkich surowców, np. klejenie włókien lnianych, czerpanie papieru. Tekstylne medium  posiada wiele możliwości technicznych i technologicznych, które zmuszają studenta do poszukiwania niekonwencjonalnych rozwiązań zarówno tematycznych jak i warsztatowych. Miękki surowiec to: delikatne, ażurowe układy linearne; mięsiste, zwarte tkaniny oraz formy przestrzenne. Powstałe w pracowni obiekty unikatowe mają różnorodne zastosowania od użytkowych, dekoracyjnych po symboliczne czy konstruktywistyczne. Szeroki wachlarz możliwości warsztatowych sprzyja indywidualizacji pracy artystycznej oraz zachęca studentów do łączenia surowców i technik w zakresie różnych działań twórczych odrębnych pracowni artystycznych. Prowadzone w Pracowni badania ukierunkowane są na postrzeganie dzieła, obiektu, tkaniny jako medium o charakterze interdyscyplinarnym i nowatorskim, dostosowanym do współczesnych trendów, które od wieków współuczestniczą w kreowaniu otoczenia.

Rozwój intelektu i kreacji z zakresu tkaniny artystycznej i struktur wizualnych jest wspomagany dodatkowymi impulsami poprzez uczestnictwo studentów w konkursach i wystawach artystycznych.

- dr Agnieszka Godszling -