Pracownia Grafiki
Prof. UAM dr hab. sztuki Maciej Guźniczak
Mgr sztuki Michał Bugzel
Studia licencjackie (I stopnia)
Rok pierwszy studiów licencjackich jest ogólnym wprowadzeniem wszystkich studentów w podstawowe zagadnienia artystyczno-techniczne grafiki warsztatowej.
Po pierwszym roku studiów licencjackich student może wybrać specjalistyczny przedmiot w ramach modułu - Grafika do wyboru (jeden do wyboru):
- grafika wydawnicza
- grafika cyfrowa
Po drugim roku studiów licencjackich student może wybrać specjalistyczną Pracownię Grafiki w ramach dyplomu artystycznego, zrealizować wybrany moduł lub moduły przedmiotowe:
- grafika warsztatowa
- grafika cyfrowa
- grafika wydawnicza
Studia magisterskie (II stopnia)
W pierwszym semestrze studiów magisterskich w ramach działań artystycznych do wyboru student może zrealizować przedmiot: Artystyczna grafika stosowana.
Na studiach magisterskich student może wybrać specjalistyczną Pracownię Grafiki w jednym z podanych wyżej zakresów/modułów. Pracownia ta staje się Dyplomową Magisterską Pracownią Artystyczną. Student ma również możliwość wybrać Pracownię Grafiki jako pracownię wspomagającą.
Charakterystyka:
Dziedzina sztuk plastycznych – dyscyplina sztuki piękne: grafika warsztatowa
Techniki wypukłodruku w programie wiążą się z kształtowaniem umiejętności obserwacji, postrzegania i analizowania w oparciu o studium z natury.
Techniki wklęsłodruku w programie wiążą się z kształtowaniem umiejętności interpretacji i myślenia syntetycznego przez stawianie zadań skłaniających do subiektywnej wypowiedzi.
Techniki mieszane i płaskie w programie wiążą się z rozwijaniem wyobraźni i fantazji twórczej przez wzmożenie aktywności intelektualnej.
Dziedzina sztuk plastycznych – dyscyplina sztuki piękne: grafika cyfrowa
Program stawia za cel rozwijanie umiejętności pracy z zastosowaniem współczesnych narzędzi cyfrowej obróbki graficznej. Zapoznanie studenta ze sposobem adaptowania źródeł inspiracji twórczej do potrzeb tworzenia projektów artystycznych o graficznym charakterze. Pogłębianie uzdolnień dostosowanie projektu do technologii druku oraz źródeł wirtualnych.
Dziedzina sztuk plastycznych – dyscyplina sztuki piękne: grafika wydawnicza
Poznanie podstawowych narzędzi grafiki wydawniczej, metod stosowania środków graficznych w kreowaniu obrazu dla potrzeb publikacji – wydawnictw reprodukowanych w tym: ilustracji wydawniczej, druku okolicznościowego. Nabycie praktycznych umiejętności graficznej interpretacji i wyrażania treści znaczeniowych komunikatu wizualnego z użyciem szlachetnych technik graficznych, w tym technik druku cyfrowego.
Wyposażenie Pracowni Grafiki Warsztatowej:
Dla zapewnienia realizacji celów dydaktycznych w zakresie specjalizacji grafika warsztatowa/grafika cyfrowa/grafika wydawnicza do dyspozycji studentów jest następujący sprzęt techniczny:
3 prasy wklęsłodrukowe oraz komplet urządzeń i narzędzi niezbędnych do realizacji grafik w następujących technikach: linoryt, drzeworyt, suchoryt, mezzotinta, akwaforta, akwatinta i inne techniki pochodne.
Na wyposażeniu Pracowni Grafiki jest sprzęt do trawienia płyt graficznych (laboratorium), pudło do pylenia kalafonii, urządzenie do podgrzewania płyt graficznych, kopiorama do przygotowywania projektów, gilotyna do cięcia blach oraz konieczne oprzyrządowanie towarzyszące. Pracownia posiada wielkoformatową drukarkę solwentową (ploter) oraz stanowisko komputerowe ze specjalistycznym oprogramowaniem. Pracownia główna i pomieszczenia techniczne dostosowane są do wymogów BHP, umożliwiają realizację koncepcji graficznych w poszczególnych technikach i modułach przedmiotowych.