Pracownia Sztuk Projektowych
Prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa
Założenia Pracowni Sztuk Projektowych oparte są na zaangażowaniu potencjału twórczego i kreatywnego myślenia studentów podczas utylitarnego łączenia różnych aktywności plastycznych z wiedzą praktyczną na temat podstaw projektowania przestrzennego obiektu artystycznego o charakterze użytkowym oraz ubioru.
Prowadzone działania i ćwiczenia, realizowane na różnych poziomach wiedzy, umiejętności i zainteresowań studenta. Oparte są na relacjach człowiek-ubiór-otoczenie. Sprzyjają rozwijaniu podstawowego zakresu wiedzy przedmiotowej, wyobraźni, kreatywności oraz możliwości dostępnego w pracowni warsztatu przy aktywizowaniu studentów do samodzielnego poszukiwania i projektowania nowej formy obiektu plastycznego o charakterze użytkowym.
Projektowanie Wstępne II rok studiów na studiach pierwszego stopnia (licencjackich)
Realizowane podczas przedmiotu ćwiczenia mają na celu zdobywanie podstawowej wiedzy z zakresu podstaw projektowania, od koncepcji projektowej przez rozwijanie umiejętności jej wizualizowania i prototypowania w celu zdobywania umiejętności pracy z wybraną materią nad kształtowaniem formy przestrzennej o charakterze personalnym.
Główne cele:
- Poznanie podstawowej terminologii przedmiotu.
- Uświadomienie roli projektowania i projektanta we współczesnej kulturze.
- Zapoznanie studenta z procesem syntetyzowania obserwowanych zjawisk i tworzenia interpretacji plastycznej.
- Poznanie wybranych metod tworzenia wzorów na tkaninie.
- Zapoznanie studenta z metodami tworzenia ciągów graficznych opartych na raporcie.
- Zapoznanie studenta z procesem włączania własnych koncepcji w przestrzeń mody i wnętrza.
- Rozpoznawanie związków formy i funkcji w projektowaniu zindywidualizowanym obiektów przestrzennych o charakterze użytkowym.
- Kształtowanie różnych form pracy zespołowej w pracy nad projektem.
Podstawy Projektowania Ubioru II rok studiów na studiach pierwszego stopnia (licencjackich),
przedmiot do wyboru w ramach modułu Rzeźba i działania przestrzenne.
Celem przedmiotu jest rozwijanie umiejętności czerpania inspiracji twórczych w procesie kreowania formy przestrzennej ubioru. Zapoznanie studenta z różnymi technikami wizualizowania koncepcji projektowej. Podstawy kształtowania formy ubioru, dostosowanej do funkcji i ergonomii sylwetki. Uświadomienie roli projektowania w kontekście kulturowych potrzeb jednostki i grup społecznych. Podstawy konstruowania i modelowania na manekinie. Techniki projektowania z różnych materii tekstylnych i nietekstylnych. Zapoznanie studenta z możliwościami warsztatu prototypowania formy przestrzennej ubioru. Kształtowanie umiejętności prezentowania własnej koncepcji projektowej z udziałem sylwetki.
Sztuki Projektowe I i II Pracownia artystyczna, III rok studiów I stopnia.
Pogłębianie wiedzy i rozwijanie podejmowanych zagadnień projektowych podczas studiów I stopnia (licencjackich). Poszerzenie zakresu dotychczasowej wiedzy o doskonalenie warsztatu i problematykę badawczą wynikającą z tematu podejmowanego podczas realizowanej spójnej ideowo kolekcji prac artystycznych - dyplomowych. Zwrócenie szczególnej uwagi znaczenie idei, formy, konstrukcji, struktury i funkcji w tworzonych obiektach przestrzennych ukierunkowanych na potrzeby indywidualnego odbiorcy lub wybranej grupy społecznej. Student w oparciu o realizowane koncepcje zdobywa podstawową wiedzę, rozwija kreatywność i warsztat artystyczno-projektowy poszukując własnej ścieżki twórczej wypowiedzi.
Kreacja wokół sylwetki I rok studiów II stopnia
Podstawowe cele przedmiotu: Twórcze poszukiwania nowatorskich form wypowiedzi artystycznej ukierunkowanej na kreację wokół sylwetki. Zapoznanie studenta z koncepcją świadomego projektowania zorientowanego na współczesne potrzeby. Kształtowanie umiejętności kreowania, konstruowania i prototypowania formy przestrzennej ubioru z udziałem niekonwencjonalnych materii. Poszukiwanie nowych form ekspresji plastycznej i funkcji obiektów będących w relacjach, człowiek, ubiór, otoczenie. Rozwijanie umiejętności oryginalnego prezentowania wykreowanej wizji, wizerunku sylwetki, komunikatu wizualnego.
Sztuki projektowe (Pracownia Projektu Dyplomowego wybrana pracownia I, II rok studiów II stopnia,)
W ramach przedmiotu student realizuje własne koncepcje projektowe ukierunkowane na tworzenie artystycznej części dyplomowej pracy magisterskiej. Podczas podejmowanych zagadnień realizuje cele rozwijając posiadany potencjał dotychczasową wiedzę i umiejętności.
Główne cele przedmiotu: Wyposażenie studenta w dodatkowe umiejętność rozwijające jego wiedzę i zainteresowania. Zgłębianie warsztatu projektowego pozwalającego na realizowanie kolekcji ubiorów/ obiektów/ elementów scenografii posiadających określoną ekspresję plastyczną, formę i funkcję. Rozwijanie umiejętności posługiwania się językiem sztuki w wybranej dyscyplinie. Wpisanie zjawiska socjologicznego jakim jest moda w ogólny kontekst rozwoju kultury postępujących zmian i ujawnianych potrzeb społecznych. Zapoznanie studenta z podstawowymi zasadami Dress code’u jako zbioru informacji dotyczących tworzenia wizerunku osoby dostosowanego do sytuacji, potrzeb i okoliczności.
Zwrócenie szczególnej uwagi na ideę i formę tworzonych kolekcji artystycznych: ubiorów, obiektów, tkanin, druków, elementów stylizacji sylwetki lub wnętrza pozwalających w sposób oryginalny kształtujących przestrzeń najbliższego otoczenia człowieka. Zdobywane doświadczenie w zakresie wielowątkowego kształcenia plastycznego otwiera szerokie spektrum możliwości działań artystycznych, które wzbogacone o wiedzę technologiczną z zakresu projektowania umożliwia studentom artykułowanie własnej wizji komunikacji. Założone cele sprzyjają samodzielnemu pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu doświadczeń zmierzających do jak najlepszego przygotowania się do pracy współczesnego plastyka, edukatora, przedsiębiorczego artysty a także członka zespołów współpracujących z przemysłem mody. Pracownia kładzie nacisk na praktyczny aspekt kształcenia mając na uwadze potrzeby środowiska. Dzięki zawartym umowom partnerskim pracownia stwarza studentom możliwość zapoznania się z systemem pracy plastyka współpracującego ze sferą produkcyjną. Mając na uwadze znaczenie praktycznej strony procesu projektowego, pracownia zapewnia zaplecze techniczno-materiałowe niezbędne do realizacji prac i kolekcji dyplomowych.
W dorobku Pracowni znajdują się realizacje licznych projektów artystycznych, pokazów mody, wystaw, tworzenie stylizacji sesji zdjęciowych i scenografii koncertów muzycznych. Zdobywane przez studentów kompetencje artystyczne i społeczne umożliwiają tworzenie indywidualnych koncepcji artystycznych i projektowych wykorzystywanych w przyszłości w różnych obszarach aktywności zawodowej – artystycznej i edukacyjnej.
Pracownia od wielu lat współpracuje z gronem interesariuszy zewnętrznych do których należą muzea, firmy odzieżowe, tkaninowe, instytucje kultury i sztuki oraz placówki edukacyjne zainteresowane zdobywanymi przez studentów kompetencjami.
To miejsce otwarte na nowe propozycje artystyczne i projektowe oraz wszelkie cenne inicjatywy kreatywnej młodzieży.
- prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa -