Pracownia Sztuk Projektowych

Prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa

Pracownia sztuk projektowych na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym UAM powstała w 2015 roku na skutek przekształceń programowych związanych z tradycją regionu i potrzebami środowiska zewnętrznego.

Założenia Pracowni oparte są na zaangażowaniu potencjału twórczego i kreatywnego myślenia studentów podczas utylitarnego łączenia różnych aktywności plastycznych z wiedzą praktyczną na temat projektowania ubioru i obiektu jako elementu komunikacji w przestrzeni najbliższego otoczenia człowieka. Celem pracowni jest aktywizowanie studentów do samodzielnego poszukiwania relacji między formą opartą na ekspresji plastycznej a funkcją w procesie oddziaływania obiektu plastycznego na otoczenie.

Prowadzone działania oparte są na relacjach człowiek-ubiór-otoczenie i sprzyjają rozwijaniu własnej kreatywności ukierunkowanej na projektowanie i prototypowanie spójnych ideowo kolekcji artystycznych ubiorów, obiektów, tkanin, druków, elementów stylizacji sylwetki lub wnętrza. Zdobywane doświadczenie w zakresie wielowątkowego kształcenia plastycznego otwiera szerokie spektrum możliwości działań artystycznych, które wzbogacone o wiedzę technologiczną z zakresu projektowania umożliwia studentom artykułowanie własnej wizji komunikacji. Założone cele sprzyjają samodzielnemu pogłębianiu wiedzy i zdobywaniu doświadczeń zmierzających do jak najlepszego przygotowania się do pracy współczesnego plastyka, edukatora, przedsiębiorczego artysty a także członka zespołów współpracujących z przemysłem mody. Pracownia kładzie nacisk na praktyczny aspekt kształcenia mając na uwadze potrzeby środowiska. Dzięki zawartym umowom partnerskim pracownia stwarza studentom możliwość zapoznania się z systemem pracy plastyka współpracującego ze sferą produkcyjną. Mając na uwadze znaczenie praktycznej strony procesu projektowego, pracownia zapewnia zaplecze techniczno-materiałowe niezbędne do realizacji prac i kolekcji dyplomowych.

W dorobku Pracowni znajdują się realizacje licznych projektów artystycznych, pokazów mody, wystaw, stylizacji sesji zdjęciowych i koncertów. Tworzone przez studentów prototypy wyrażają szerokie spektrum możliwości budowania ekspresji plastycznej na sylwetce i oddziaływania wizualnego w przestrzeni. Zdobywane przez studentów naszego kierunku unikatowe kompetencje artystyczne i społeczne umożliwiają tworzenie indywidualnych koncepcji form zapisu wizualnego z zakresu sztuk pięknych i projektowych stosowanych w różnych obszarach aktywności zawodowej – artystycznej i edukacyjnej.

Pracownia od wielu lat współpracuje z gronem interesariuszy zewnętrznych do których należą muzea, firmy odzieżowe, tkaninowe, instytucje kultury i sztuki oraz placówki edukacyjne zainteresowane zdobywanymi przez studentów kompetencjami.

To miejsce otwarte na nowe propozycje artystyczne i projektowe oraz wszelkie cenne inicjatywy kreatywnej młodzieży.

- prof. UAM dr hab. Monika Kostrzewa -