Zakład Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej
Zakład Ochrony Dziedzictwa Kulturowego i Komunikacji Międzykulturowej powstał w 2002 roku wraz z powołaniem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Jego pierwszym kierownikiem był prof. dr hab. Jaromir Jeszke, następnie funkcję tę pełnił prof. UAM dr hab. Michał Jarnecki, a obecnie prof. UAM dr hab. Maciej Szymanowicz.
Kierunek zainteresowań badawczych Zakładu oscyluje wokół różnorodnych zagadnień współczesnej humanistyki związanych z preferencjami poszczególnych członków zespołu podejmujących studia z historii, historii sztuki, antropologii i filozofii. Członkowie Zakładu prowadzą badania naukowe w zakresie: kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego i doby PRL-u, historii szkolnictwa artystycznego, historii i teorii fotografii, historii reklamy, współczesnej przestrzeni publicznej i obecnych w niej form artystycznych, kultury ludowej, kultury kulinarnej, sztuki nieprofesjonalnej, tożsamości regionalnej i przekształceń kultury współczesnej, dziedzictwa kulturowego Ziem Odzyskanych, dziejów Kresów Wschodnich i Rusi Zakarpackiej, relacji polsko-czechosłowacko-ukraińskich, powstania styczniowego, historii Rzymu w okresie pryncypatu, numizmatyki i epigrafiki antycznej, historii seksualności w antyku, historii środowisk nienormatywnych oraz biografistyki.
Pracownicy Zakładu posiadają bogate doświadczenie jako redaktorzy, kuratorzy wystaw, eksperci w teleturniejach historycznych i audycjach radiowych,
biegli sądowi w zakresie dziedzictwa kulturowego, przewodnicy turystyczni oraz dyrektorzy różnych placówek, odnoszą również sukcesy w pozyskiwaniu dotacji ze źródeł krajowych i zagranicznych oraz w efektywnym zarządzaniu projektami.
Zakład współpracuje z białoruskimi partnerami z Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego w Wilnie tworzonego przez naukowców usuniętych z Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego w Mińsku, czego wynikiem były nie tylko wspólne seminaria, ale również wydanie dwóch tomów: Dziedzictwo kulturowe Europy Środkowej w białorusko- polskiej perspektywie badawczej (2016)i Drogi do niepodległości Polski i Białorusi. Polityka-historia-kultura (2021).
Zakład prowadzi w ramach struktury WPA UAM kierunek studiów Ochrona Dóbr Kultury. W celu rozwijania różnorodnych umiejętności i kompetencji osób studiujących Zakład podjął stałą współpracę z instytucjami kultury na terenie regionu oraz z Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie.