Zakład Informacji Naukowej

Twórcą i założycielem Zakładu Informacji Naukowej był prof. zw. dr hab. Marian Walczak, który wniósł  niewymierny wkład w kształcenie bibliotekarzy, pracowników  dokumentacji  i informacji naukowej w Polsce. Wykładowcami ZIN są pracownicy badawczo-dydaktyczni i dydaktyczni, którzy wykazują się sporym dorobkiem piśmienniczym w zakresie uprawianych przez siebie dyscyplin naukowych oraz wieloletnim stażem zawodowym w działalności dydaktycznej i organizacyjnej. Zainteresowania badawcze pracowników obejmują szerokie spektrum i koncentrują się między innymi wokół technologii komunikacyjno-informacyjnych, infobrokerstwa, konceptualizacji oraz teoretycznych i praktycznych aspektów kompetencji interpersonalnych, historii książki i literatury polskiej, komparatystyki literackiej, egzegezy i przekładów biblijnych, historiografii emigracyjnej, polskiego dziedzictwa kulturowego za granicą, wielokulturowości i tożsamości narodowej w różnych wymiarach, dawnych i współczesnych zjawisk kulturowych, artefaktów historycznych.

Działalność badawcza Pracowników ZIN wpisuje się w określone ustawowo dyscypliny i dziedziny naukowe. Biorą oni udział w projektach grantowych krajowych i międzynarodowych jako kierownicy i członkowie grup badawczych, utrzymują kontakty z wybranymi zagranicznymi instytucjami naukowymi i kulturalnymi w celach naukowych i edukacyjnych, np. wykłady na zagranicznych uczelniach w ramach projektu Erasmus (Turyn, Rzym, Barcelona, Kraj Basków). Wykładowcy nieustannie doskonalą swój warsztat badawczy, dydaktyczny i organizacyjny uczestnicząc w różnego rodzaju szkoleniach, seminariach, webinariach, warsztatach oraz je organizując. Biorą udział w uczelnianej i pozauczelnianej działalności naukowej i organizacyjnej m.in. w Radzie Naukowej Dyscypliny Historia, Radzie Dyscypliny Nauk Teologicznych, Radzie Programowej kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo na WP-A, Radzie ds. Kształcenia Szkoły Nauk Humanistycznych, a także w komitetach redakcyjnych czasopism (m.in. „Nauka Polska, jej potrzeby, organizacja i rozwój”), komisjach naukowych przy Radzie Języka Polskiego przy Prezydium PAN, towarzystwach naukowych (np. Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk) oraz innych organizacjach, jak Stowarzyszenie Biblistów Polskich, Stowarzyszenie Polonia-Italia w Poznaniu, Stowarzyszenie Absolwentów UAM.

Pracownicy Zakładu Informacji Naukowej angażują się w liczne inicjatywy promujące czytelnictwo oraz wspierające działalność biblioteczną w regionie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom studentów kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo w 2017 roku zostało powołane Studenckie Koło Informacji Naukowej. W latach 2011-2017 ukazywała się seria wydawnicza „Dziedzictwo  Kulturowe  Miasta  Kalisza  i  Regionu  Południowej  Wielkopolski”, a od 2011 roku dwujęzyczna seria wydawnicza Współczesne problemy komunikacji i informacji naukowej. Studia, szkice, przyczynki (Contemporary  issues  in  scientific  information  and  communication. Studies, essays, contributions).
Zakład Informacji Naukowej jest obecny w mediach społecznościowych. Posiada własną stronę na Facebooku oraz profil na Instagramie.

Kierownik

drLigia Henczel


Profesor

prof. UAM dr hab.Grzegorz Kubsk


Adiunkt

drBohdan Głębocki


Starszy wykładowca

drEwelina Poniedziałek


Wykładowca

mgrElżbieta Pieszak