Zakład Muzyki Organowej i Sakralnej

Ogólny opis historii i organizacji Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej

Zakład Muzyki Organowej i Sakralnej powołany został w listopadzie 2008 roku przez Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, na wniosek Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu. Do września 2011 roku, funkcję Kierownika Zakładu pełnił prof. dr hab. Andrzej Chorosiński, od grudnia 2014 - prof. UAM dr hab. Kazimierz Madziała, natomiast od stycznia 2015 r. do chwili obecnej Zakładem Muzyki Organowej i Sakralnej kieruje prof. UAM dr hab. Andrzej Ryłko. Zakład organizuje, koordynuje i nadzoruje kształcenie na specjalności: muzyka organowa i sakralna, funkcjonującej w ramach kierunku studiów Edukacja Artystyczna w zakresie Sztuki Muzycznej. Pracownicy Zakładu: prof. UAM dr hab. Andrzej Ryłko, prof. UAM dr hab. Kazimierz Madziała, prof. UAM Krzysztof Rottermund, dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska, dr Krzysztof Niegowski, dr Katarzyna Szcześniak, mgr Fryderyk Stankiewicz. W ostatnich latach z Zakładem współpracowali następujący specjaliści: ks. dr Jacek Paczkowski, dr Paweł Wróbel, mgr Piotr Grinholc oraz mgr Łukasz Mosur.

Problematyka badawcza, dydaktyczna, organizacyjna Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej

Podstawowym zadaniem Zakładu jest realizacja dydaktyki przedmiotów kierunkowych, wyznaczona dla specjalności Muzyka Organowa i Sakralna (organy, organoznawstwo z literaturą przedmiotu, improwizacja organowa, liturgika z chorałem gregoriańskim, gra liturgiczna, realizacja basu cyfrowanego) oraz prowadzenie badań naukowych w zakresie teorii i wykonawstwa muzyki kościelnej. Do podstawowych obszarów badawczych Zakładu należą: budownictwo instrumentów muzycznych w Kaliszu i Wielkopolsce; historia kultury muzycznej Kalisza i Wielkopolski; wykonawstwo liturgicznej i pozaliturgicznej muzyki organowej; sacrum i profanum w muzyce polskiej XIX i XX wieku.

Działania promocyjne, współpraca z otoczeniem Zakładu Muzyki Organowej i Sakralnej

Zakład Muzyki Organowej i Sakralnej jest organizatorem i współorganizatorem wielu przedsięwzięć o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Są to m.in. festiwale muzyki organowej oraz konferencje naukowe. Od początku istnienia Zakładu organizowane były rozmaite cykle koncertów, m.in. Muzyka Organowa Europy – cykl czternastu recitali organowych w wykonaniu prof. Andrzeja Chorosińskiego, z komentarzem słownym dr Katarzyny Piątkowskiej-Pinczewskiej, czy Muzyka Organowa Europy w kościołach Południowej Wielkopolski – cykl sześciu koncertów organowych i kameralnych w kościołach Ostrowa Wlkp., Ostrzeszowa, Opatówka, Krotoszyna, Koźmina Wlkp. i Odolanowa. Wiodącym wydarzeniem artystycznym jest organizowany od początku istnienia Zakładu, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej Kaliskie Forum Organowe, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest prof. dr h.c. Andrzej Chorosiński, zaś stroną organizacyjną zajmuje się dr Katarzyna Piątkowska-Pinczewska. Podczas dziewięciu edycji festiwalu wystąpiło wielu znakomitych organistów: m.in. Bernhard Gfrerer (Austria), Douglas Lawrence (Australia), Daniel Zaretsky (Rosja), Karstein Askeland (Norwegia), Leopoldas Digrys (Litwa), Ignace Michiels (Belgia), Mario Duello (Włochy), Silvano Rodi (Monako), Jan van Mol (Belgia), Giampaolo Di Rosa (Włochy), Andrzej Chorosiński, Józef Serafin, Roman Perucki, Joachim Grubich, Jan Bokszczanin, Radosław Marzec, Kazimierz Madziała.
Zakład Muzyki Organowej i Sakralnej współpracuje z Diecezjalnym Studium Organistowskim w Kaliszu.

prof. zw. dr hab. Andrzej Ryłko

Profesorowie