Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo

Studia na kierunku Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo I stopnia (studia licencjackie) pozwalają na uzyskanie specjalistycznego wykształcenia z zakresu szeroko pojętej informacji i bibliotekarstwa. Są to studia o profilu praktycznym, gdzie ponad połowa przedmiotów jest realizowana w formie ćwiczeniowo-warsztatowej. Duża ilość godzin praktyk w różnych instytucjach (6 miesięcy) oraz zdolność poruszania się wśród informacji różnego typu, umożliwiają absolwentowi szybką adaptację do potrzeb rynku pracy. Oprócz umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych niezbędnych do pracy w sektorze usług bibliotecznych oraz informacyjnych, absolwenci zostają przygotowani do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji kształcenia na studiach drugiego stopnia (magisterskich).

Z uwagi na zachodzące przemiany społeczno-gospodarcze wymagające wszechstronnego przygotowania zawodowego, w programie studiów uwzględniono szereg przedmiotów skorelowanych z wymogami rynku pracy, m.in. dwa języki obce (na poziomie B2 i A2), bazy danych, projekty internetowe, pozyskiwanie grantów i dotacji, etykę i ekologię w środowisku informacyjnym, wyszukiwanie informacji w tradycyjnych i elektronicznych źródłach oraz ocena ich jakości.

Treści kształcenia obejmują przedmioty ogólne, podstawowe i kierunkowe, w tym teorię i metodologię działalności informacyjnej i bibliotekarskiej czyli gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych i informacji z różnych dziedzin wiedzy.

W toku kształcenia student ma do wyboru, zgodnie z zainteresowaniami, kilkanaście przedmiotów z bloku przedmiotów fakultatywnych poszerzających wiedzę, umiejętności i kompetencje.

Kierunek studiów oferuje także możliwość przygotowania do zawodu nauczyciela poprzez realizację Modułu Kształcenia Nauczycieli (cztery semestry).