Praktyki zawodowe są jednym z elementów procesu kształcenia na danym kierunku studiów.
Praktyki tworzą okazję do gromadzenia doświadczeń zawodowych (w warunkach porównywalnych do warunków pracy zawodowej) już w trakcie studiów, a podczas ich trwania studenci mają możliwość zastosowania wiedzy teoretycznej w praktyce i jej weryfikacji w toku własnych działań. Realizacja zadań objętych programem praktyk pozwala na profesjonalne i odpowiedzialne przygotowanie się do podjęcia roli zawodowej, w tym: pedagoga, nauczyciela, wychowawcy, terapeuty, opiekuna, itp.
W toku praktyk studenci zapoznają się z siecią placówek charakterystycznych dla studiowanych przez nich kierunków i specjalności, mają szansę poznać wymagania i potrzeby klientów/uczniów/wychowanków, a także zdobyć kompetencje praktyczne i narzędzia konieczne do pracy z nimi.
Praktyki budują niezwykle ważne doświadczenie zawodowe w całym programie studiów, a ich zasadniczym celem jest zintegrowanie nabytej w trakcie studiów wiedzy i jej skonfrontowanie z rzeczywistością wychowawczą, opiekuńczą, profilaktyczną, resocjalizacyjną, dziennikarską, itp.
Na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu w toku studiów pierwszego i drugiego stopnia oraz studiów jednolitych ciągłych, studenci realizują dwa typy praktyk: pedagogiczne (ściśle związane z uzyskaniem przygotowania pedagogicznego/nauczycielskiego) oraz zawodowe (uwzględniające specyfikę kierunku/specjalności). Przebiegają one w zgodzie z regulaminem oraz programem studiów.
Praktyki zawodowe organizowane są zgodnie z:
• Ustawą z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. 2018 poz. 1668);
• Ustawą z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz.1365);
• Zarządzeniem Nr 38 Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu z dnia 14 grudnia 2016 r. w sprawie organizacji obowiązkowych studenckich praktyk zawodowych;
• Uchwałą nr 28/2016/2017 Senatu UAM z dnia 30 stycznia 2017 r.;
• Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. 2019 poz. 1450);
• programami studiów na poszczególnych kierunkach.
Pełnomocnikiem Dziekana ds. Praktyk Studenckich na Wydziale Pedagogiczno – Artystycznym jest dr Justyna Szymańska (pokój A 221).
Nad przebiegiem praktyk na poszczególnych kierunkach i specjalnościach czuwają wyznaczeni przez Dziekana opiekunowie praktyk.
Do zadań opiekuna praktyk należy:
• zorganizowanie spotkania informacyjnego, na którym wskaże placówki, w których możliwa będzie realizacja praktyki,
• omówienie regulaminu kierunkowego (szczegółowego), zadań do realizacji w czasie trwania praktyki,
• wydanie i przedstawienie dokumentacji praktyk,
• monitorowanie przebiegu praktyki.
Po zakończeniu praktyki opiekun rozlicza praktykę, ocenia ją i dokonuje wpisu do indeksu elektronicznego.
Na Wydziale istnieje również możliwość wzięcia udziału w praktykach ponadprogramowych organizowanych we współpracy z Biurem Promocji Zawodowej Studentów i Absolwentów UAM w Poznaniu.
Obowiązki Studenta
Podstawowym obowiązkiem studenta odbywającego praktykę jest sumienne, staranne i rzetelne wywiązanie się z powierzonych obowiązków. Student zobowiązany jest do przestrzegania ustalonych zasad praktyki, w szczególności do przestrzegania ustalonego czasu pracy oraz harmonogramu wykonywanych zadań.
Praktykant musi przestrzegać wewnętrznych regulaminów oraz ustalonego porządku pracy, obowiązujących w miejscu praktyk. Ma obowiązek przestrzegania przepisów oraz zasad bhp, a także przepisów przeciwpożarowych.
Bardzo ważnym obowiązkiem, na który należy zwrócić uwagę, jest bezwzględna konieczność zachowania przez studenta w tajemnicy informacji udostępnionych w czasie odbywania praktyki. Szczególnie trzeba położyć nacisk na ochronę danych osobowych pracowników, uczniów, itp. Student nie może ujawniać żadnych informacji uzyskanych w związku z odbywaniem praktyki.
Student w terminie powinien zrealizować zadania zaplanowane w regulaminie na dany etap praktyki oraz złożyć dokumentację potwierdzającą jej odbycie.
Dokumenty do pobrania: Regulamin UAM praktyk zawodowych
Regulamin WPA praktyk obowiązkowych
Dziennik praktyk pedagogicznych
Karta oceny opiekuna praktyk
Karta zaliczenia zadań
Karta zaliczenia praktyki
Karta Samooceny
Regulaminy dla poszczególnych specjalizacji, specjalności i kierunków:Pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna (5-letnia)
Praktyka psychologiczno - pedagogiczna rok I
Pedagogika - edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna
Pedagogika - edukacja wczesnoszkolna z arteterapią
Pedagogika - edukacja elementarna z arteterapią
Pedagogika - edukacja wczesnoszkolna z informatyką szkolną
Pedagogika - edukacja wczesnoszkolna z przedszkolną z językiem angielskim
Pedagogika - komunikacja i poradnictwo społeczne
Pedagogika - pedagogika opiekuńczo-wychowawcza
Pedagogika - pedagogika resocjalizacyjna i penitencjarna
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej
Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo
Filologia polska
Filologia angielska z pedagogiką
Ochrona dóbr kultury - I st.
Ochrona dóbr kultury - specjalność turystyka kulturowa - II st.
Praktyki ponadprogramowe
Informacje o praktykach ponadprogramowych