Spotkanie z Cyprianem Kościelniakiem

„WHAT YOU SEE IS NOT WHAT YOU GET” – zapraszamy studentów i nie tylko na spotkanie z Cyprianem Kościelniakiem w środę 6 grudnia o godz. 14.00 do Uniwersyteckiej Biblioteki WPA UAM. W związku z piątkowym wernisażem wystawy Artysty w Kaliszu warto posłuchać o jego fascynacjach, podyskutować o wolności w sztuce i zainspirować się szczerą i wyrazistą postawą !!!

Cyprian Kościelniak
Urodził się w 1948 w Kaliszu. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Uzyskał dyplom na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w Pracowni Projektowania Graficznego prof. Henryka Tomaszewskiego (1974). W latach 1980-1986 był asystentem prof. Henryka Tomaszewskiego na ASP w Warszawie, równocześnie prowadził Pracownię Projektowania Graficznego na ASP w Gdańsku. Od roku 1973 zajmował się grafiką filmową, tworząc napisy czołowe i plakaty do filmów, m.in. Wesele, Ziemia Obiecana, Człowiek z marmuru, Panny z Wilka, Smuga cienia, Kartka z podróży, Sprawa Gorgonowej, Bestia, Seksmisja oraz serialu TV Jan Serce. W roku 1987 przeprowadził się do Amsterdamu. W Holandii pracuje przede wszystkim jako ilustrator. Współpracuje z gazetami holenderskimi: NRC Handelsblad, Next, Vrij Nederland, Elsevier. W latach 2003-2013 był stałym współpracownikiem „Frankfurter Algemeine Zeitung”. Współpracował z „Der Spiegel” oraz „The New York Times”. W roku 2015 wykonał monumentalny projekt ilustracji ściennej dla szpitala dziecięcego EKZ w Amsterdamie. W latach 1989-2015 był nauczycielem ilustracji na Akademii Sztuk Pięknych Minerva w Groningen (Holandia).
Uprawia grafikę użytkową, rysunek oraz malarstwo.

tekst i  ilustracje otrzymano z Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu