Data publikacji w serwisie:

Zmieniamy świat na dobre

Baner_Szlachetna paczka

- Pomoc przygotowywana w firmach, szkołach czy instytucjach to ponad 40% wszystkich paczek! Bez tego zaangażowania nie udałoby się pomóc wszystkim potrzebującym Rodzinom - czytamy na stronie Szlachetnej Paczki. - Razem łatwiej jest pomagać. I my to wiemy. Wydział Pedagogiczno-Artystyczny po raz kolejny włącza się w akcję Szlachetna Paczka. Tym razem mądrą pomocą, dającą szansę na zmianę, WP-A obejmuje panią Annę i jej dzieci – Lenę i Adama. Początek zbiórki w czwartek 23 listopada, zamknięcie akcji w czwartek 7 grudnia. Paczka trafi do Rodziny w weekend 15-17 grudnia.

Jak działa Szlachetna Paczka? Zmienia świat na dobre… - Dajemy mądrą pomoc. Mądre pomaganie to więcej niż działanie na rzecz dobra. Mądre pomaganie zostawia ślad. Zmienia. My mądrze pomagamy. Zmieniamy. Kiedy pomagamy Rodzinom w potrzebie, zmieniamy nie tylko ich życie, ale też często ich i nasz świat. Ze świata biedy na świat bezpieczniejszy, z możliwościami, świat, w którym patrzymy na innych z nadzieją, większą empatią i wrażliwością. Zmieniamy wiele małych światów, zmieniając w ten sposób nasz wspólny świat. Niektóre powiedzenia mają w sobie piękną, dobrą dwuznaczność – “na dobre” może oznaczać “na lepsze”, ale też “na długo, na zawsze”. To ważna dla nas dwuznaczność, jednocześnie bardzo jasno opisująca nasz charakter i cel działania naszego programu. Szerzej na https://www.szlachetnapaczka.pl/o-paczce/.

Tegoroczna Szlachetna Paczka WP-A przygotowywana jest z myślą o pani Annie (32 lata) i jej dzieciach – Lenie (13 lat) i Adamie (4 lata). Poniżej zamieszczamy szczegółowy opis Rodziny i informacje o jej potrzebach.

Bieżące informacje na temat przebiegu zbiórki znaleźć można będzie na profilu FB Wydziału: WP-A UAM w Kaliszu.Akcję koordynują: mgr Adrian Jarzębowski, pełnomocnik Dziekana ds. promocji WP-A, mgr Małgorzata Meszczyńska, mgr Gabriela Jaśkiewicz, pani Joanna Zimny, studentka II roku mgr FP, pan Jan Derbiszewski, przewodniczący RSS oraz dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak.

Pani Anna z Rodziną Kod Rodziny: WLP-1430-111231

Pani Anna 32 lata, córka Lena 13 lat i syn Adam 4 lata

Historia Rodziny. Pani Anna to dzielna mama samotnie wychowująca trzynastoletnią córkę Lenę i czteroletniego syna Adama. Pani Anna przez 5 lat pracowała w szpitalu jako salowa, gdy zaszła w ciąże i urodziła synka, nie mogła już wrócić do pracy. Po 8 miesiącach od urodzenia Adama jego ojciec zginął w wypadku. Pani Anna została sama z dziećmi. Życie kobiety i jej rodziny po raz kolejny zawaliło się cztery miesiące temu. Rodzina w jednej chwili straciła dach nad głową i cały dotychczasowy dobytek w wyniku pożaru. Ogień całkowicie strawił budynek, w którym mieszkało kilka rodzin, w tym również rodzina pani Anny. Obecnie rodzina otrzymała od gminy mieszkanie komunalne, niestety ze względu na brak ogrzewania w tym mieszkaniu, rodzina zmuszana jest w dalszym ciągu mieszkać kątem u rodziny.

Codzienność Rodziny. Każdy dzień dla pani Anny jest trudny, rodzina próbuje odnaleźć się w nowej sytuacji i odbudować to, co stracili. Od września Adam rozpoczął edukację przedszkolną. Pani Anna w wolnej chwili pomaga w obowiązkach domowych swojej mamie, która również jest ofiarą pożaru, oraz szuka pracy. Wielkim wsparciem dla pani Anny jest jej trzynastoletnia córka Lena, która dodaje kobiecie otuchy i motywuje do działania. Rodzina uwielbia spędzać razem czas: chodzą na długie spacery, układają puzzle, grają w gry oraz przygotowują wspólnie posiłki. Cieszą się każdą wspólnie spędzoną chwilą. Pani Anna jest wdzięczna za to, że szczęśliwie udało się ocalić jej rodzinę z pożaru. Docenia to, że jej dzieci są zdrowe i ma nadzieję, że wszystkie dotychczasowe problemy staną się przeszłością. Rodzina marzy o własnym kącie, w którym będą się czuli bezpiecznie i swobodnie. Pani Anna chciałby znaleźć pracę i zrobić prawo jazdy. Sytuacja finansowa jest trudna, rodzina utrzymuje się z renty rodzinnej i przyznanych zasiłków, łącznie 3180 zł. Po odjęciu kosztów utrzymania (800 zł), na życie pozostaje 793 zł na jedną osobę miesięcznie.

Trzy kluczowe potrzeby Rodziny 

1. Żywność.

2. Komplet kołdra i poduszka. Pani Anna uciekając w nocy przed pożarem zabrała tylko jedną kołdrę, w której wyniosła z płomieni swojego 4 letniego synka.

3. Środki czystości.

Żywność trwała: herbata (malinowa), cukier, kakao, kawa, ryż, mąka pszenna i ziemniaczana, owoce i warzywa w puszkach, płatki śniadaniowe (czekoladowe), budynie śmietankowe i waniliowe, sok malinowy, miód, przyprawy, sosy do spaghetti, pulpety w słoiku, słodycze dla dzieci (jajko Kinder Niespodzianka).

Środki czystości: mydło/żel myjący, płyn do płukania tkanin, proszek do prania, szampon, pasta do zębów, płyn do mycia naczyń, podpaski/tampony, szczoteczka do zębów, płyny i kostki do wc, płyny czyszczące (do podłóg, mycia okien, do kuchni i toalety), nawilżane chusteczki (dziecięce).

Odzież: Lena: sweter rozmiar 164 cm (kolor jasny) i kozaki/buty zimowe (za kostkę), rozmiar 39, czarne.

Materiały szkolne: zeszyty(w tym A4 w linię i kartkę), bloki, kredki, farbki, klej, przybory do pisania, plastelina.

Wyposażenie mieszkania: kołdra/y 160x200, poduszka/i, koc/e 160x200, ręczniki duże i małe, pościel, prześcieradło.

Brakujące sprzęty gospodarstwa domowego: czajnik elektryczny i na kuchenkę gazową, deska do prasowania, suszarka do prania, mop, żelazko.

Potrzeby niematerialne: korepetycje z języka angielskiego i matematyki.

Szczególne upominki:

Lena: Kwiatki z lego, klocki z których buduje się bukiety.

Adam: Autko z lego i Kinder Niespodzianka.

Anna: Kolczyki.