Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla pracownika
  • Biblioteka
WP-A
Aktualności O Wydziale Władze Struktura Wydziału Rada Wydziału Zarządzenia Dziekana Sekretariat Administracja Dziekanaty Wydawnictwo Położenie
Życie Wydziału
Koncerty Konferencje i seminaria Konkursy Wystawy Inne wydarzenia Działalność studentów Jakość kształcenia na WPA
Inne
Uniwersytet Otwarty Studia podyplomowe Stowarzyszenie Artem Docendi Wynajem Archiwum strony
Szybkie linki
Strona główna UAM USOSweb Struktura organizacyjna UAM Książka adresowa UAM Biblioteki Eduroam
 
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Strona główna Życie Wydziału Wystawy Na drugim końcu Mostu Sztuki

Na drugim końcu Mostu Sztuki

 

To była długa i fascynująca droga. W czasie i przestrzeni. Zainaugurowany w maju międzynarodowy projekt „Mosty Sztuki” dobiegł końca. Jego podsumowaniem stała się zbiorowa wystawa, którą od połowy października można oglądać w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
W gościnnych wnętrzach muzeum swe prace zaprezentowało 31 artystów z 10 krajów. Obrazy olejne i akrylowe, akwarele, grafiki, rzeźby, fotografie, prace ceramiczne i tkaniny artystyczne, instalacje oraz techniki mieszane i mixmedia. Artystyczne wypowiedzi zrodzone z wrażliwości i przemyśleń osobowości twórczych mieszkających w Polsce, Turcji, Słowacji, Anglii, Austrii, Czechach, we Włoszech oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Wieloelementowy projekt, zainicjowany przez prof. UAM dr hab. Monikę Kostrzewę, prodziekan  ds. działalności naukowej i artystycznej WPA, dał im szansę spotkania i konfrontacji. „Polscy i zagraniczni twórcy zechcieli wspólnie stać się autorami świadectwa czasu, miejsca i przestrzeni współbrzmiącej z rytmem naszej życiowej, twórczej codzienności” – napisała autorka projektu w publikacji towarzyszącej wystawie. „Ta ekspozycja jest dowodem na to, że w kulturze płynnej nowoczesności zacierają się granice pomiędzy fotografią a malarstwem, pomiędzy obrazem statycznym a kinetycznym, pomiędzy tradycyjnymi technikami, uprawianymi od wieków a poszukiwaniem nowych ścieżek, własnych rozwiązań, autorskich eksperymentów, by lepiej wytyczać sposoby i kierunki artystycznej kreacji w rzeczywistości” – dodała dr Kostrzewa podczas wernisażu.
„To nie przypadek, że właśnie  w Kaliszu – mieście mostów – odbyły się Mosty Sztuki. Połączyły one artystów z różnych miejsc świata, z różnych kultur, języków i tradycji” – powiedział prof. dr hab. Tomasz Pokrzywniak, dziekan WPA UAM w Kaliszu, podczas otwarcia wystawy. „Mosty zostały naprawdę zbudowane: interkulturowe, interdyscyplinarne, interpersonalne. Koniec końców - co dla kultury i sztuki jest warunkiem ciągłości oraz artystycznego dobrostanu - mosty międzypokoleniowe”.
To pierwsza tak prestiżowa i rozbudowana ekspozycja w ponad dwudziestoletniej historii kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Jej wernisaż, który miał miejsce 14 października, zgromadził mnóstwo znakomitych gości, m.in. rektora UAM - prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka, prorektora do spraw kadry i  rozwoju uczelni -  prof. UAM dr. hab. Andrzeja Lesickiego, kanclerza Stanisława Wachowiaka oraz dziekana Wydziału Chemii - prof. zw. dr. hab. Henryka Koroniaka i kierownika kaliskiej polonistyki – prof. dr. Piotra Łuszczykiewicza, a także naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Kaliszu – Marzenę Ścisłą. Oprócz przedstawicieli artystycznego i akademickiego środowiska na otwarcie wystawy, której kuratorem była dr Izabela Rudzka,  licznie przybyli również studenci, którzy brali czynny udział w większości działań realizowanych w ramach „Mostów Sztuki”.
Na niemal półroczne przedsięwzięcie złożyły się bowiem: plener artystyczny, autorskie wystawy Diany Harrison oraz Hanka Foremana, wykłady i warsztaty, konferencja metodyczna, mural wykonany przez studentów i uczniów na ścianie budynku WPA UAM, happening „Miasto w ogniu", konkurs plastyczny „Ja-Ty Spotkanie” oraz koncert „Każdy dzień jest jak piosenka”.
Bogactwo, atrakcyjność i wyjątkowość projektowych działań najdobitniej uwidacznia wydany przy okazji wystawy katalog. Starannie zredagowane i zaprojektowane przez dr Joannę Dudek wydawnictwo zawiera bowiem nie tylko fotografie prac prezentowanych w MOZK, ale także obfitą dokumentację projektu, który realizowany był pod honorowym patronatem Rektora UAM i Prezydenta Miasta Kalisza oraz częściowo w ramach miejskiego programu „Kalisz-Feniks 1914-2014”, którego ideą było upamiętnienie tragicznego zburzenia najstarszego polskiego miasta w 1914 roku.


Uczestnicy wystawy / Participants
Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30 62-800 Kalisz, tel. +48 61 829 64 20, fax. +48 61 829 64 21, e-mail: sekr.wpa@amu.edu.pl

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.