Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla pracownika
  • Biblioteka
WP-A
Aktualności O Wydziale Władze Struktura Wydziału Rada Filii Gremia wydziałowe Zarządzenia Dziekana Biuro Obsługi Wydziału Biuro Obsługi Studenta Wydawnictwo Położenie
Życie Wydziału
Koncerty Konferencje i seminaria Konkursy Wystawy Inne wydarzenia Działalność studentów Rady Programowe Kierunków Studiów
Inne
Uniwersytet Otwarty Studia podyplomowe Stowarzyszenie Artem Docendi Wynajem Archiwum strony
Szybkie linki
Strona główna UAM USOSweb Microsoft o365 E-learning Eduroam Struktura organizacyjna UAM Książka adresowa UAM Biblioteki
 
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Strona główna Życie Wydziału Wystawy Na drugim końcu Mostu Sztuki

Na drugim końcu Mostu Sztuki

 

To była długa i fascynująca droga. W czasie i przestrzeni. Zainaugurowany w maju międzynarodowy projekt „Mosty Sztuki” dobiegł końca. Jego podsumowaniem stała się zbiorowa wystawa, którą od połowy października można oglądać w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej.
W gościnnych wnętrzach muzeum swe prace zaprezentowało 31 artystów z 10 krajów. Obrazy olejne i akrylowe, akwarele, grafiki, rzeźby, fotografie, prace ceramiczne i tkaniny artystyczne, instalacje oraz techniki mieszane i mixmedia. Artystyczne wypowiedzi zrodzone z wrażliwości i przemyśleń osobowości twórczych mieszkających w Polsce, Turcji, Słowacji, Anglii, Austrii, Czechach, we Włoszech oraz na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Wieloelementowy projekt, zainicjowany przez prof. UAM dr hab. Monikę Kostrzewę, prodziekan  ds. działalności naukowej i artystycznej WPA, dał im szansę spotkania i konfrontacji. „Polscy i zagraniczni twórcy zechcieli wspólnie stać się autorami świadectwa czasu, miejsca i przestrzeni współbrzmiącej z rytmem naszej życiowej, twórczej codzienności” – napisała autorka projektu w publikacji towarzyszącej wystawie. „Ta ekspozycja jest dowodem na to, że w kulturze płynnej nowoczesności zacierają się granice pomiędzy fotografią a malarstwem, pomiędzy obrazem statycznym a kinetycznym, pomiędzy tradycyjnymi technikami, uprawianymi od wieków a poszukiwaniem nowych ścieżek, własnych rozwiązań, autorskich eksperymentów, by lepiej wytyczać sposoby i kierunki artystycznej kreacji w rzeczywistości” – dodała dr Kostrzewa podczas wernisażu.
„To nie przypadek, że właśnie  w Kaliszu – mieście mostów – odbyły się Mosty Sztuki. Połączyły one artystów z różnych miejsc świata, z różnych kultur, języków i tradycji” – powiedział prof. dr hab. Tomasz Pokrzywniak, dziekan WPA UAM w Kaliszu, podczas otwarcia wystawy. „Mosty zostały naprawdę zbudowane: interkulturowe, interdyscyplinarne, interpersonalne. Koniec końców - co dla kultury i sztuki jest warunkiem ciągłości oraz artystycznego dobrostanu - mosty międzypokoleniowe”.
To pierwsza tak prestiżowa i rozbudowana ekspozycja w ponad dwudziestoletniej historii kaliskiego Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Jej wernisaż, który miał miejsce 14 października, zgromadził mnóstwo znakomitych gości, m.in. rektora UAM - prof. dr. hab. Bronisława Marciniaka, prorektora do spraw kadry i  rozwoju uczelni -  prof. UAM dr. hab. Andrzeja Lesickiego, kanclerza Stanisława Wachowiaka oraz dziekana Wydziału Chemii - prof. zw. dr. hab. Henryka Koroniaka i kierownika kaliskiej polonistyki – prof. dr. Piotra Łuszczykiewicza, a także naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego w Kaliszu – Marzenę Ścisłą. Oprócz przedstawicieli artystycznego i akademickiego środowiska na otwarcie wystawy, której kuratorem była dr Izabela Rudzka,  licznie przybyli również studenci, którzy brali czynny udział w większości działań realizowanych w ramach „Mostów Sztuki”.
Na niemal półroczne przedsięwzięcie złożyły się bowiem: plener artystyczny, autorskie wystawy Diany Harrison oraz Hanka Foremana, wykłady i warsztaty, konferencja metodyczna, mural wykonany przez studentów i uczniów na ścianie budynku WPA UAM, happening „Miasto w ogniu", konkurs plastyczny „Ja-Ty Spotkanie” oraz koncert „Każdy dzień jest jak piosenka”.
Bogactwo, atrakcyjność i wyjątkowość projektowych działań najdobitniej uwidacznia wydany przy okazji wystawy katalog. Starannie zredagowane i zaprojektowane przez dr Joannę Dudek wydawnictwo zawiera bowiem nie tylko fotografie prac prezentowanych w MOZK, ale także obfitą dokumentację projektu, który realizowany był pod honorowym patronatem Rektora UAM i Prezydenta Miasta Kalisza oraz częściowo w ramach miejskiego programu „Kalisz-Feniks 1914-2014”, którego ideą było upamiętnienie tragicznego zburzenia najstarszego polskiego miasta w 1914 roku.


Uczestnicy wystawy / Participants
Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30 62-800 Kalisz, tel. +48 61 829 64 20, fax. +48 61 829 64 21, e-mail: sekr.wpa@amu.edu.pl

Deklaracja dostępności

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.