Mapa strony
  • Strona główna
  • Dla kandydata
  • Dla studenta
  • Dla pracownika
  • Erasmus
  • Biblioteka
WP-A
Aktualności O Wydziale Władze Struktura Wydziału Rada Filii Gremia wydziałowe Zarządzenia Dziekana Biuro Obsługi Wydziału Biuro Obsługi Studenta Wydawnictwo Położenie
Życie Wydziału
Koncerty Konferencje i seminaria Konkursy Wystawy Inne wydarzenia Działalność studentów Rady Programowe Kierunków Studiów Jakość kształcenia
Inne
Kurs „Siła marki lokalnej” /„Local brand power” Uniwersytet Otwarty Studia podyplomowe Stowarzyszenie Artem Docendi Wynajem Zamówienie publiczne
Szybkie linki
Strona główna UAM USOSweb Microsoft o365 E-learning Eduroam Struktura organizacyjna UAM Książka adresowa UAM Biblioteki
 
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Strona główna Życie Wydziału Konferencje i seminaria Relacja z konferencji

Relacja z konferencji

Rozmawiali o sztuce i sztukę prezentowali. Na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu odbył się  projekt „Mosty sztuki – struktury (nie)codzienności”. To konferencja naukowa i kilka innych wydarzeń towarzyszących, m.in. duża wystawa artystów – uczestników tego wydarzenia. Jego organizatorem jest  Pracownia Sztuk Projektowych i zespół naukowo-artystyczny kaliskiego WP-A UAM pod przewodnictwem profesor Moniki Kostrzewy.

W Galerii Sztuki im. prof. Andrzeja Niekrasza, a także w holu uczelni swoje „struktury (nie)codzienności” prezentują artyści z polskich i zagranicznych ośrodków akademickich. Jest tu szeroko pojęty design, moda, prototypy form użytkowych, które nie tylko cieszą oko, ale i są po prostu przedmiotami praktycznymi.

- Nazwą tegorocznego spotkania są „Struktury (nie)codzienności”. Struktury te łączą wieloobszarową sztukę, która we współczesnym świecie zmienia swe oblicze – mówi prof. Monika Kostrzewa z kaliskiego WP-A UAM, koordynatorka i pomysłodawczyni projektu.  - Pamiętając o tym, że sztuki plastyczne składają się zarówno ze sztuk pięknych, jak i projektowych postanowiliśmy pokazać szerokie spektrum możliwości wynikających z fascynacji strukturą materii. Tą materią najczęściej jest struktura włókna, ale w bardzo szerokim znaczeniu; ona inspiruje artystów w sposób pośredni i bezpośredni. Staje się ideą, ale staje się też samą materią, która przeobraża się w dzieła o różnych formach.

W konferencji i ekspozycji tegorocznych – już czwartych z rzędu – „Mostów sztuki” uczestniczą: Canan Atalay Aktu, Magdalena Berlińska, Małgorzata Buczek-Śledzińska, Diana Jaye Coluntino, Eva Damborska, Ihsan DoGrusöz, Anna Frąckowicz, Lidia Głazik, Agnieszka Godszling, Hanns Herpich, Elżbieta Kędzia, Agata Kiedrowicz, Monika Izabela Kostrzewa, Beata Kotecka, Anna Kuźmitowicz, Katarzyna Maniewska, Anna Michalak-Bartosz, Stephen Mishol, Elżbieta Nawrocka-Staniecka, Andrzej Nawrot, Hanna Ograbisz-Krawiec, Aylin Özcan, Ewa Poradowska-Werszler, Sylwia Romecka-Dymek, Dorota Sak, Zenovia Shulha, Jędrzej Stępak, Wael Kamal, Jolanta Wdowczyk, Aleksandra Wereszka, Ellen Wetmore, Hanna Wojdała-Markowska, Tadeusz Wolański, Jerzy Wypych.

- Organizujemy tę wystawę na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym, ponieważ wydział kształcący przyszłych nauczycieli ma szansę krzewić kulturę – dodaje prof. Monika Kostrzewa. - Ma szansę pokazywać to, co w sztuce się zmienia i to, co jest ważne: czym sztuka się posiłkuje i co może zaproponować współczesnemu odbiorcy, zarówno temu, który przyzwyczajony jest do działań i form niecodziennych, jak i tych bardziej codziennych. Dlatego na wystawie, którą prezentujemy można oglądać zarówno projekty bardzo użytkowe, związane z modą, jak i inne obiekty wszystkie wynikające z procesu twórczego ukształtowanych jednostek artystycznych. Są też prezentowane dzieła ujęte w ramach zatrzymanego procesu twórczego. A ten jest wieloraki i bardzo złożony i na każdym etapie jest interesujący. To właśnie chcemy pokazać na WP-A.

Podczas konferencji, która trwała przez dwa dni – 12 i 13 czerwca – zaproszeni badacze i artyści mierzyli się z tematem działań artystycznych – tych codziennych i tych odświętnych – we wszelkich możliwych aspektach. Rozmawiano o współczesnej sztuce użytkowej (od szeroko rozumianej mody do rozmaitych form użytkowych), i tej ludowej; będzie o połączeniu pozornie odległych dyscyplin (jak muzyka i architektura), wreszcie – będzie mowa o edukacji artystycznej i zmysłowym odbiorze dzieł. Sporo miejsca poświęcono także historii kaliskiego przemysłu tekstylnego.

Goście konferencji to specjaliści w dziedzinach artystycznego i naukowego spojrzenia na sztukę – z ośrodków akademickich m.in. z Poznania, Łodzi, Krakowa i Kalisza, Wrocławia, Radomia, Kielc, Koszalina, a także z zagranicy – z uniwersytetów w Turcji, Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie.

Wystawie i konferencji  towarzyszyły dwa koncerty: „Zaśpiewam tobie piosenkę...” w wykonaniu pracowników Zakładu Edukacji Muzycznej WP-A UAM w Kaliszu i występ zespołu Kord-Band w holu WP-A UAM. Wystawę „Mosty sztuki – struktury (nie)codzienności” kaliski WP-A UAM prezentować będzie do 30 września 2017.

Mecenasem tegorocznych „Mostów sztuki” jest Fabryka Koronek i Firanek – HAFT S.A.
Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: starosta kaliski Krzysztof Nosal, prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński i dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu prof. Piotr Łuszczykiewicz.

(opr. [mir] na podstawie materiałów organizatora)



Drukuj stronę Zarządzanie stroną

Kalendarz wydarzeń

Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30 62-800 Kalisz, tel. +48 61 829 64 20, fax. +48 61 829 64 21, e-mail: sekr.wpa@amu.edu.pl

Deklaracja dostępności

Tłumacz języka migowego: uam.jns.pl 

Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.