Światełko dla Patryka
Od akcji do aukcji
Najpierw była artystyczna akcja, która z czasem przerodziła się w charytatywną aukcję…
Ale po kolei. Wszystko zaczęło się od artystycznego zadania, które swoim podopiecznym z Pracowni Projektowania Graficznego postawiła dr Jolanta Wdowczyk. W projekcie wzięli udział studenci WPA UAM z różnych lat, również obcokrajowcy.
„Lampy miały być białymi ostrosłupami lub stożkami do 120 cm wysokości. Poprosiłam również o wykorzystanie motywów ludowych” – powiedziała dr Wdowczyk.
Młodzi artyści sięgnęli po rozmaite tworzywa: tkaniny, pleksję, papier, pergamin, tekturę, sznureczki, a nawet… plastikowe łyżeczki. Powstało 30 pięknych, ażurowych lamp, które mogą upiększyć każde wnętrze i umilić czas nadchodzących świąt Bożego Narodzenia. Oglądając ich ekspozycję w hallu Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego można uświadomić sobie gigantyczną przepaść pomiędzy prawdziwą sztuką użytkową a akcesoriami wystroju wnętrz oferowanymi przez markety. Lampy studentów, mimo wspólnej idei estetycznej, mają indywidualny charakter – nie ma dwóch takich samych, a nawet podobnych prac.
„Ludowa inspiracja czasami była bardzo delikatna” - przyznał Michał Majchrzak, jeden ze studentów. „Ja na przykład wykorzystałem bawełnianą koronkę, która współczesnemu odbiorcy kojarzy się właśnie ze sztuką ludową”. Tak naprawdę wszystkie lampy odzwierciedlają nowoczesny design, a jedynie poprzez surowiec lub wzór nawiązują do stylu folkowego. „Warto zauważyć, że po okresie cepeliady, po latach niełaski przeżywamy wielki powrót polskich motywów ludowych w szeroko pojętym wzornictwie przemysłowym. W tej perspektywie lampy naszych studentów są po prostu modne” – skomentowała dr Jolanta Wdowczyk.
Twórcy kolekcji niezwykłych lamp stwierdzili, że szkoda, aby urok ich „świecących dzieł” skrył się we wnętrzach Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego. Prawdopodobnie ich „zimowy” charakter, a także atmosfera zbliżających się świąt, nasunął im pomysł zorganizowania charytatywnej aukcji. Jej cel wyznaczył jeden ze studentów – Jan Wietrzycki. „Nasza aukcja dedykowana jest 8-letniemu Patrykowi, który cierpi na mukopolisacharydozę” – powiedział. „Jest to bardzo rzadka choroba przemiany materii. Występuje raz na 100 tysięcy urodzeń. Jej przyczyną jest wada metabolizmu, która prowadzi to do wyniszczenia niemal całego organizmu dziecka”.
Ponadto Patryk mieszka z mamą i dwoma braćmi w bardzo kiepskich warunkach na wsi, więc potrzebuje finansowego wsparcia nie tylko na kosztowne leczenie, ale także by zaspokoić podstawowe potrzeby.
„Byłam bardzo zadowolona z efektu artystycznego, ale teraz – dodatkowo – jestem dumna z moich studentów” – powiedziała dr Jolanta Wdowczyk. „Nie dość, że mają talent, to także dobre serca”.
Aukcja lamp odbędzie się w hallu Uniwersytetu w piątek, 20 grudnia 2013 r., o godzinie 18.30, na godzinę przed koncertem Kaliskiej Filharmonii. Poprowadzą ją aktorka Katarzyna Strojna oraz dziennikarz aMazingTV Robert Kuciński.
Lampy już w tej chwili oglądać można w hallu nowego budynku UAM, na internetowej stronie Wydziału (http://wpa.amu.edu.pl/strona-glowna/content-wp-a-glowny/aukcja-lamp-na-rzecz-chorego-patryka) oraz na facebooku (https://www.facebook.com/swiatelkodlapatryka).
Drodzy Państwo, zapalcie ŚWIATEŁKO DLA PATRYKA.
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30 62-800 Kalisz, tel. +48 61 829 64 20, fax. +48 61 829 64 21, e-mail: sekr.wpa@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.