WP-A
Aktualności
O Wydziale
Władze
Struktura Wydziału
Rada Filii
Gremia wydziałowe
Zarządzenia Dziekana
Biuro Obsługi Wydziału
Biuro Obsługi Studenta
Wydawnictwo
Położenie
Życie Wydziału
Koncerty
Konferencje i seminaria
Konkursy
Wystawy
Inne wydarzenia
Działalność studentów
Rady Programowe Kierunków Studiów
Inne
Szybkie linki
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu
Strona główna
WP-A
Struktura Wydziału
Zakład Edukacji Plastycznej
prof. zw. dr hab. Marek Zaborowski
prof. zw. dr hab. Marek Zaborowski
Marek Zaborowski
prof. zw. dr hab.
kierownik II Pracowni Malarstwa
Malarz i grafik , absolwent Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby PWSSP (później ASP, obecnie UAP) w Poznaniu, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem i stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.
Od 1987 do 2013 roku kierujący II Pracownią Rysunku na Wydziale Malarstwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Tytuł profesorski otrzymał w roku 2004.
W roku 2006 został profesorem zwyczajnym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, gdzie prowadzi II Pracownię Malarstwa na Wydziale Pedagogiczno Artystycznym w Kaliszu.
Jest promotorem prac doktorskich i recenzentem dorobku artystycznego w przewodach o przyznanie tytułu profesora. Odznaczony Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę, przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2010 roku. Były członek Senackiej Komisji Dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich na okres kadencji organów kolegialnych, tj. do 2016 roku. Członek Rady Wydziału na okres kadencji organów kolegialnych tj. do 2016 roku i na kadencję 2016-2020 Wydziału Pedagogiczno Artystycznego w Kaliszu.
Obrazy wyrażając tęsknotę za przekształconą w archetyp, zmitologizowaną przeszłością, zawierają w sobie poza żalem za czasem minionym – tysiące innych znaczeń: w tym i wszystko to, co mogło się zdarzyć, lecz się nie zdarzyło. Sztuczność procedury malowania i zatrzymywania obrazu w bezruchu, ta katatoniczna rozpacz czyni z nich ścianę – wielokrotnie zdrapywaną i zamalowywaną. To nisza dla „pełnego słowa”. Moja fascynacja alchemią kształtuje inspiracje zgłębiające nurt metafizyczny. Neurotyczna powierzchnia obrazu przez swoje nasycenia, staje się miejscem, gdzie doskonalą się niższe sfery ziemi w poszukiwaniu ukrytego… To laboratorium niezliczonych inwersji i transmutacji, ogołoceń, miejsce kolejnych zapisów, metamorfoza znaczeń, retorta popiołów myśli i czynów, to w końcu konieczna część rozumu zaangażowanego w rzeczywistość.
Problematyka prowadzonych zajęć dydaktycznych obejmuje, co zrozumiałe; zagadnienia obrazu jako idei, obrazu - przedmiotu uwikłanego w komunikat wizualny i jako istotę materializacji idei naocznego przekazu. Pragmatykę postrzegania i konstruowania "nowej rzeczywistości" obrazu w zderzeniu z pełnioną funkcją oraz problem "rzeczywistości" wizji artystycznej w obrazie jako rzeczy samej w sobie. W końcu, aspekt obrazu jako estetycznego hieroglifu zapisanej idei i symbolu.
Autor kilkudziesięciu wystaw, głównie indywidualnych w kraju i za granicą.
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30 62-800 Kalisz, tel. +48 61 829 64 20, fax. +48 61 829 64 21, e-mail: sekr.wpa@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.