Opieka gerontologiczna 50+ z arteterapią
Kiedy liście opadły z drzew, gdy słońce świeci na zieloną trawę i ptak ćwierka, możnaby pomyśleć, że to wiosna. Z pewnością tak samo i stary człowiek w jesieni swego życia miewa chwile, w których serce jego śni o wiośnie.
H.C. Andersen
Co może sprawić, aby ten sen się urzeczywistnił? Aby znów przyszła wiosna, a wraz z nią obfity deszcz... deszcz radości i nadziei na "inne", "lepsze" jutro...
Gerontologia to nauka o procesach starzenia się, której celem jest poznanie złożonej istoty starości poprzez analizowanie tych procesów i ich wpływu na indywidualną i społeczną podmiotowość.
W konsekwencji współczesnych zmian demograficznych, tj. spadku urodzeń, a tym samym rosnącej dysproporcji - małej liczby dzieci i młodzieży w stosunku do osób w wieku emerytalnym oraz wydłużeniu średniej długości życia człowieka, na rynku pracy będą poszukiwane osoby posiadające kwalifikacje z obszaru gerontologii.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom Wydział Pedagogiczno – Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu planuje otworzyć w roku akademickim 2013/2014 nowe studia podyplomowe OPIEKA GERONTOLOGICZNA 50+ z ARTETERAPIĄ.
Studia podyplomowe Opieka Gerontologiczna 50+ z arteterapią, kierowane są do osób, które na co dzień chcą pracować z osobami starszymi w charakterze opiekuna, wychowawcy, nauczyciela i terapeuty. Dla osób, które rozumieją nieuchronność przemijającego czasu i tym samym zachodzące zmiany w życiu każdego człowieka - w obszarze biologicznym, psychicznym oraz społecznym. To studia dla osób, które chcą zdobyć wiedzę oraz umiejętności, dzięki którym będą mogły zawodowo uczestniczyć w życiu seniorów, „poprawiając” ich jakość życia za pomocą profesjonalnych działań opiekuńczych, wychowawczych, edukacyjnych, terapeutycznej i medycznych.
Studia podyplomowe OPIEKA GERONTOLOGICZNA 50+ z ARTETERAPIĄ stanowić będą interdyscyplinarną formę kształcenia, która łączyć będzie w sobie wiedzę z obszaru pedagogiki, psychologii, polityki społecznej, ale także i medycyny. Tok studiów obejmować będzie 3 semestry, w ramach których realizowane będą zajęcia dydaktyczne o łącznej liczbie 360 godzin, prowadzonych w formie wykładów, ćwiczeń i warsztatów. Studenci będą uczestniczyć w wykładach i konwersatoriach m.in. z takich przedmiotów jak: podstawy andragogiki; gerontologiczne kształcenie pedagogów; psychologia starzenia się i starość, w tym elementy diagnostyki zaburzeń w wieku starszym w ramach wybranych case studiem; społeczno-kulturowe aspekty komunikacji wieku późnej dorosłości; polityka społeczna wobec ludzi starszych; problemy prawa rodzinnego, socjalnego, spadkowego/prawne aspekty starości; wartości etyczne w pracy zawodowej opiekuna; aksjologiczny wymiar wychowania w perspektywie starości; pierwsza pomoc medyczna; metodyka konstruowania projektów edukacyjno-animacyjnych; profilaktyka zdrowia i racjonalnego żywienia; podstawy arteterapii; logoterapia z elementami psychoterapii; terapia ruchem i tańcem; aktywność artystyczna; biblioterapia; terapia wizualna; teatroterapia; język obcy.
Zajęcia odbywać się będą w trakcie dwudniowych zjazdów (sobota-niedziela) w godzinach od 08:00-18:00, organizowanych dwa razy w miesiącu.
Absolwenci studiów podyplomowych będą profesjonalnie przygotowani do samodzielnego pełnienia roli Opiekuna Gerontologicznego, potrafiącego realizować szeroko rozumiane zadania związane z nowoczesnymi trendami w edukacji oraz wspomaganiu prawidłowej i twórczej adaptacji do starości, będą znać metody pracy opiekuńczej, wychowawczej, edukacyjnej, arteterapeutycznej, a także uregulowania prawne związane z opieką nad osobami starszymi. Poza tym, absolwentów charakteryzować będzie duża mobilność zawodowa, a ich kompetencje będą doskonałą „ofertą” skierowaną do aktywnych ludzi w dojrzałym wieku, którzy są zainteresowani własnym rozwojem.
Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu, ul. Nowy Świat 28-30 62-800 Kalisz, tel. +48 61 829 64 20, fax. +48 61 829 64 21, e-mail: sekr.wpa@amu.edu.pl
Ten serwis używa plików "cookie" zgodnie z Polityką Cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza jej akceptację.