O programie Erasmus+

Program Erasmus+ dla szkolnictwa wyższego wspiera międzynarodową współpracę uczelni, umożliwia wyjazdy studentów i pracowników, stwarza możliwość udziału w międzynarodowych projektach strategicznych. Sektor dla szkolnictwa wyższego składa się z dwóch akcji.

AKCJA 1. Mobilność edukacyjna

Akcja ta wspiera fizyczną i mieszaną mobilność studentów szkół wyższych na wszystkich kierunkach i cyklach studiów, a także mobilność pracowników naukowych i administracyjnych Uczelni.

AKCJA 2. Współpraca instytucji szkolnictwa wyższego na rzecz innowacji i wymiany dobrych praktyk

„Partnerstwa współpracy” w sektorze Szkolnictwa wyższego to międzynarodowe projekty, których celem jest rozwój, transfer i wdrażanie innowacyjnych praktyk oraz realizacja wspólnych inicjatyw promujących współpracę, partnerskie uczenie się i wymianę doświadczeń na poziomie europejskim. Efektem tego typu projektów powinna być przede wszystkim modernizacja oferty dydaktycznej uczelni, jej lepsze dostosowanie do potrzeb społeczeństwa i gospodarki oraz podniesienie jakości kształcenia.

DZIAŁANIA CENTRALNE

Działania w sektorze szkolnictwa wyższego zarządzanie przez Europejską Agencję Wykonawczą ds. Edukacji i Kultury (EACEA) w Brukseli. Wsparcie na realizację projektów w ramach szkolnictwa wyższego, można uzyskać w zakresie następujacych działań:

  • Działania Erasmus Mundus
  • Sojusze na rzecz innowacji
  • Działania Jean Monnet  

Więcej informacji na stronie https://erasmusplus.org.pl/

PODSTAWOWE ZASADY PROGRAMU

  • W ramach mobilności studenckiej możliwe są następujące typy wyjazdów: długoterminowa mobilnośćfizyczna w celu studiowania lub odbycia praktyk– od 2 do 12 miesięcy; krótkoterminowa mobilnosć fizyczna lub mieszana dla studentów i doktorantów w celu studiowania lub odbycia praktyk - od 5 do 30 dni.
  • Do wyjazdu w ramach praktyk uprawnieni są również absolwenci. Absolwent może przebywać na wyjeździe maksymalnie 12 miesięcy od ukończenia studiów;
  • Każdy student otrzymuje możliwość wyjazdu na okres 12 miesięcy  (tak zwany „kapitał wyjazdowy”) w każdym cyklu studiów (licencjackich, magisterskich, doktoranckich) lub na okres 24 miesięcy w przypadku jednolitych studiów magisterskich niezależnie od rodzaju mobilności (studia czy praktyki).

JAK UBIEGAĆ SIĘ O WYJAZD W PROGRAMIE ERASMUS?

  • Rekrutacja kandydatów odbywa się na poszczególnych wydziałach w roku akademickim poprzedzającym wyjazd. Rekrutacja prowadzona jest w systemie USOSweb;
  • Zapoznaj się z wydziałowymi zasadami rekrutacji;
  • Wyjazd odbywa się na Uczelnię, z którą współpracuje dany wydział. Lista umów dostępna na stronach wydziałowych;
  • Skontaktuj się z wydziałowym administratorem lub koordynatorem programu Erasmus+.

CO JEST BRANE POD UWAGĘ W CZASIE OCENY KANDYDATÓW NA WYJAZDY

  • Podstawowym kryterium jest znajomość języka obcego, w jakim student będzie studiował/odbywał praktykę.  Wymagany poziom  biegłości językowej jest zapisany w umowie międzyinstytucjonalnej.
  • Inne kryteria najczęściej stosowane przez Wydziały: aktywność studencka, motywacja, uzasadnienie wyboru uczelni, średnia ocen.

Erasmus UAM + w liczbach

W ramach programu Erasmus zrealizowaliśmy już 16 000 wyjazdów studentów i pracowników w ramach praktyk, studiów i staży. Ponadto 4000 zagranicznych studentów przebywających na UAM w ramach programu Erasmus. W programie bierze udział 380 zagranicznych uczelni, z 55 państw, w tym spoza UE. Program Erasmus otrzymał 21 mln euro dofinansowania w latach 1998-2020.

  • 16000 wyjazdów studentów i pracowników
  • 4000 zagranicznych studentów na UAM

Erasmus+ w liczbach